U Osnovnom sudu u Plavu zabilježen je slučaj krivičnog djela oštećenja životne sredine, za koji je izrečena uslovna osuda, odnosno kazna zatvora od šest mjeseci, koja se neće izvršiti ukoliko u roku od godinu osuđeno lice ne izvrši novo krivično djelo.
U konkretnom slučaju osuđeno lice je izvršilo čistu sječu stabala širine 3 metra i dužine 450 metara, odnosno oborilo 86 bukava i 113 malih stabala. Dakle, bez selekcije je izvršena sječa bukovih stabala i biće potrebne decenije da se obnovom dostigne nivo, koji je postojao prije devastacije. U svojoj odbrani na sudu, osuđeno lice nije sporilo da je izvršilo ovo krivično djelo, ali se pravdalo time da je u njegovoj privatnoj šumi stabla polomio snijeg, a da bi došao do svoje šume put je morao da bude očišćen i popravljen, da je tražio od nadležnih organa da poprave pristupni put, a kada to nije učinjeno, sam je preduzeo radnje i angažovao mehanizaciju da osposobi put, nakon čega je uslijedila sječa stabala.
Ako životnu sredinu posmatramo kao kolateralnu štetu na putu da ostvarimo svoje interese, cijena koju ćemo platiti biće mnogo visočija nego što mislimo.